Turris varuje: Počet útoků hackerů na e-maily vzrostl od ledna na trojnásobek

router Turris a Turris Sentinel

V lednu zaznamenal bezpečnostní systém Turris Sentinel přes 328 milionů útoků na e-mailové servery. V dubnu i květnu to byla už skoro miliarda každý měsíc. Češi by proto měli věnovat velkou pozornost zabezpečení e-mailů.

Od začátku roku roste téměř každý měsíc počet pokusů o prolomení přístupu do e-mailových serverů.  Systém Turris Sentinel zaznamenal během ledna přibližně 328 milionů pokusů o prolomení, v únoru to bylo už přes 600 milionů, v březnu skoro 800 miliónů a v průběhu dubna a května se počet vyhoupl téměř na miliardu.

Proto také roste důležitost správného a důsledného zabezpečení e-mailových schránek Čechů. Bezpečnostní systém Turris Sentinel shromažďuje data o podezřelých aktivitách od uživatelů routerů Turris, kteří povolili anonymní sdílení těchto informací a posilují tímto způsobem bezpečnost celého ekosystému Turris.

Proč se hackeři chtějí dostat do e-mailů uživatelů? Jedním důvodem je fakt, že lidé mají ve svých zprávách uloženy často přístupová jména a hesla k elektronickému bankovnictví nebo jiným službám, které lze zneužít. Dalším důvodem je zneužití schránky k hromadnému rozesílání podvodných e-mailů, virů nebo phishingových zpráv na všechny kontakty uživatele.

Tyto zprávy se cílovému adresátovi jeví často jako důvěryhodné a představují obrovské riziko pro další šíření virů. Při práci z domu se k těmto nebezpečím přidává ještě aspekt práce s citlivými a mnohdy velmi cennými firemními daty.

Konkrétní doporučení, jak se chránit

Nebezpečí spočívá také v tom, že většina uživatelů používá stejná hesla pro přístup do mnoha služeb i zařízení. Pokud se útočníkovi podaří prolomit přístup do e-mailu, je pro něj často snadné proniknout i do dalších, mnohem citlivějších účtů uživatele. Většina z nás si neuvědomuje, jak intenzivně se útočníci snaží pomocí robotů získat přístup do našich e-mailů a málokdo dokáže také domyslet všechna nebezpečí, která souvisí s úspěšným útokem,“ zdůrazňuje Michal Hrušecký, technický ředitel projektu Turris. „Vždy proto doporučujeme používat dlouhá hesla – klidně i celé věty – a snažit se přijít s něčím unikátním – například proložit větu pravopisnými chybami. Nejhorší jsou krátká nebo takzvaná slovníková hesla do 12 znaků“.

Systém Turris Sentinel je založen na datech, které zachycují routery Turris vybavené dynamickým firewallem. Každý router se pro útočníky, kteří hledají napadnutelná místa, „tváří“ jako e-mialový SMTP server a umí zachytit konkrétní kroky, které hackeři dělají při snaze o jeho prolomení.

Nasbíraná data jsou shromažďována do bezpečnostního systému Turris Sentinel, který je volně přístupný na adrese https://view.sentinel.turris.cz a zároveň jsou využita k automatickým bezpečnostním aktualizacím všech routerů Turris po celém světě.

Zdroj a foto: Turris

Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.