Nová bezdrátová sluchátka Carneo BeCool při testu obstála na výbornou. Dobře hrají, snadno se s nimi připojíte k telefonu, tabletu i počítači. Mají celkem dobrou výdrž na jedno nabití a díky dotykovému ovládání můžete rychle měnit hlasitost, přijímat hovory i přepínat mezi písničkami.
Podle výrobce nová sluchátka bez problému vydrží teplo, vlhkost, nárazy i cestování. Do dalekých krajin jsem se s nimi zatím nevydal, ale jízdu autem, autobusem, metrem, pobyt u bazénu a u rybníka, delší procházky, sucho, déšť a pot zatím zvládly bez problémů. Na pobyt u písečné pláže, na slanou vodu nebo teploty pod bodem mrazu si však ještě nějakou dobu budou muset počkat…
Rozbalení a první dojmy
CARNEO nabízí sluchátka BeCool v různých barevných variantách šedé, bílé a růžové barvy, které lze v případě potřeby různě kombinovat. Zvolil jsem tradiční bílou s šedými doplňky, protože tuto kombinaci najdu i v tmavé části batohu s notebookem nebo na tmavém stole či v polici. Sluchátka vypadají trochu jako malá kabelka nebo visací zámek. Záleží na tom, kdo vzhled hodnotí…
Kromě sluchátek, která jsou zabalena a umístěna v oddělitelné základnové stanici s propojovacím nabíjecím kabelem, získáte v balení i dvojici náhradních náušníků a tři složené příručky s návodem k použití. První je v angličtině, druhý v němčině a třetí v maďarštině. Na první pohled se zdálo, že jiné jazykové varianty chybí. Stačilo však trochu pátrání a nakonec se objevily i návody v češtině a slovenštině, které jsou vytištěny na druhé straně složených návodů. CZ verzi najdete na opačné straně maďarské příručky a SK jazyková varianta je protějškem anglického návodu k použití.
Bez návodu ani ránu?
Řada uživatelů čtení návodů ponechává až na dobu, kdy něco přestane fungovat. Patříte-li k nim, může se vám to v případě CARNEO BeCool sluchátek trochu vymstít. Jen z návodu totiž zjistíte, že konektory sluchátek jsou při dodání přelepeny průhlednými kulatými izolačními nálepkami a bez jejich odstranění se v základně nebudou nabíjet.
Mezi další důležité informace patří popis rozpoznání pravého a levého sluchátka (při pohledu na stranu s diodami základnové stanice je levé sluchátka vlevo pod jednou diodou a pravé vpravo pod třemi diodami). Určitě se bude hodit návod ke správném spárování sluchátek s telefonem a nepochybně oceníte i přehledné informace o dotykovém ovládání, které v některých případech na každém sluchátku funguje trochu jinak.První párování snadno a rychle
Před prvním použitím sluchátek je doporučeno nejen odstranění izolačních nálepek, ale také nabití sluchátek a základny s bateriemi dodávaným USB kabelem, který je připojen v horní části stanice a tvoří zároveň poutko pro uchycení na zavazadlo. Sluchátka nebyla zcela bez energie, první nabíjení trvalo přibližně 60 minut. Po nabití přestanou diody problikávat a můžete se pustit do párování
Po vyjmutí sluchátek začne dioda na jednom sluchátku blikat a na druhém sluchátku zhasne. Na telefonu či jiném mobilním zařízení, ke kterému se chcete připojit, pak vyberte ovládání Bluetooth, aktivujte vyhledávání dalších zařízení a až se objeví zařízení BeCool, tak jej vyberte. Spárovaná sluchátka pak se zvoleným zařízením bez problémů fungují.
Dotykové ovládání
Sluchátka CARNEO BeCool nabízejí dotykové ovládání zařízení, ke kterému jste připojeni. Jedním dotykem můžete zvyšovat a snižovat hlasitost (na levé sluchátku zvuk ubere, na pravém přidá), případně tak přijmete (vlevo) nebo ukončíte (vpravo) telefonický hovor. Dvojdotyk na levé i pravém sluchátku slouží k zastavení přehrávání hudby nebo k opakovanému spuštění. Při přicházejícím telefonním hovoru můžete dvojdotykem levého či pravého sluchátka odmítnout hovor.
Pro rychlý přechod mezi skladbami v přehrávači slouží trojitý dotyk sluchátek. Na levém sluchátku se vrátíte k předchozí skladbě, na pravém pak přeskočíte ke skladbě následující. Pokud prst na levém či pravém sluchátku podržíte 2,5 sekundy, uslyšíte hlasového asistenta. Pro vypnutí nebo zapnutí sluchátek je třeba prst na sluchátku (vlevo nebo vpravo) podržet po dobu 4 až 5 sekund.
Připojení více zařízení
Při testu byla sluchátka připojena k mobilním telefonům Infinix Note 12 Pro, Samsung A54, Samsung S10+, k tabletu Samsung Galaxy Tab A8 a k notebookům Acer, Dell a Asus. U žádného zařízení nebyl zaznamenám problém s připojením, podmínkou je však to, aby zařízení komunikovalo jen s jedním mobilním produktem.
U jiného mobilního telefonu nebo počítače je tedy třeba zařízení odpojit (zakázat Bluetooth nebo v jeho nastavení omezit práva k připojení a k přehrávání zvuku a k hovorům) a pak teprve připojit bezdrátová sluchátka k jinému mobilnímu zařízení.
Přehrávání souborů a přeskakování skladeb
Pár minut poslechu a několik zkoušek dotykového ovládání sluchátek z vás za chvilku udělá mistra. Jeden dotyk, dvojdotyk či trojdotyk je nejlépe provádět podobnou rychlostí, jakou klikáte prstem na tlačítka myši. Při testu byla sluchátka vyzkoušena při poslechu skladeb v běžných přehrávačích v zařízení a v nainstalovaných aplikacích Deezer, SoundCloud a několika internetových rádiích. Rychlé přeskakování skladeb, zastavení přehrávání a opětovné spuštění, stejně jako volba hlasitosti a přijetí či odmítnutí telefonických hovorů probíhalo výborně a nebyl zaznamenán žádný problém. Volby hlasitosti a přeskakování skladeb byly ověřeny i v počítačích a znovu bez problémů.
Pohodlí uživatele a kvalita zvuku
Pro řadu lidí jsou sluchátka do uší nepostradatelným doplňkem při cestování i při pobytu doma, ve škole nebo v kanceláři. Jiná skupina lidí má raději sluchátka přes uši, protože jim zasunutí „špuntů“ do uší prostě vadí. Osobně mám blíže k druhé skupině a větší sluchátka přes uši (samostatně nebo headset) používám častěji. Přesto i u mne mají menší sluchátka do uší nezastupitelné místo. Nabízejí prostorově úsporné řešení při cestách městskými či meziměstskými dopravními prostředky, v autě mohou fungovat jako handsfree.
CARNEO BeCool jsou zajímavou volbou dobře řešených bezdrátových sluchátek, která při testu na jedno nabití vydržela hrát 3,5 hodiny a poté je bylo nutné nechat dobít v nabíjecí stanici. Při podobné zátěži je možné sluchátka takto dobít 3x až 4x. Sluchátka jsou celkem nenápadná a rychle se dobíjejí. Jsou o něco dražší než sluchátka s kabelem, díky BlueTooth 5.0 rozhraní je však můžete připojit ke všem moderním telefonům. I k těm nejnovějším, které 3,5mm jackem pro kabelová sluchátka nedisponují.
Poskytovaný zvukový výstup je celkem vyrovnaný a příjemný, při přehrávání poznáte kromě středního pásma i basy a výšky. Vrcholný zvukový zážitek podobný poslechu sluchátek Hi-Fi třídy ale nečekejte. Marně budete hledat i nějaké ANC funkce pro potlačení okolního hluku, což je však v této cenové hranici (nyní za 850 Kč) spíše pochopitelné.
Konec dobrý, všechno dobré?
Co dodat závěrem? Do sluchátek jsem při testu netřískal kladivem ani jsem je nepřejel autem. Párkrát upadla na zem, aniž by utrpěla nějakou úhonu. Dá se na nich něco zlepšit? Na sluchátkách přímo ne, ale u dokumentace bych pár věcí vylepšil. Font písma je tak malý, že i kdyby byl 2x větší, pořád bude malý… Výrobce by mohl český a slovenský návod umístit na web, aby studium návodu zákazníkům usnadnil. A než se k tomu rozhodne, tak jedna rada, která snad okamžitě pomůže: Návod si vyfoťte mobilním telefonem, pak můžete jednotlivými listy jako obrázky snadno listovat a zvětšovat je podle vlastní potřeby.
Zdroj a foto: IT Revue, Carneo
Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.