Nedávný průzkum, který realizovala společnost Dynabook v segmentu malých a středních firem u příležitosti Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti ukázal, že téměř polovina evropských SMB považuje zabezpečení za nejnáročnější IT prvek, se kterým se od začátku pandemie potýkají a který je stále ještě třeba řešit.
Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti, každoroční osvětová kampaň probíhající napříč EU, má již své desáté výročí. Různé aspekty kybernetické bezpečnosti zkoumá každoročně během října celá řada iniciativ. Letošní rok ukázal, že význam IT zabezpečení je v podnikatelském prostředí v souvislosti s příchodem hybridního pracovního modelu stále mimořádně aktuální.
„Nové nastavení pracovního režimu ve většině firem přineslo do oblasti správy IT v malých a středních firmách mnohem komplexnější výzvy než kdykoli dřív. Společnosti řeší otázky zabezpečení, spolehlivosti i produktivity,“ říká Stanka Plavšic, B2B Account Manager regionů CSEE společnosti Dynabook Europe GmbH. „Jednou z největších komplikací spojených s přechodem na hybridní práci je nárůst kybernetických útoků. Předvídatelným průvodním jevem během snahy o udržení provozuschopnosti během prvních lockdownů byl proto boj s nedostatečným zabezpečením sítě i samotných koncových zařízení.“
Kybernetická bezpečnost v hybridním prostředí
Tento problém není však zdaleka minulostí. 67 % oslovených firem stále optimalizuje svá IT řešení s cílem překonat výzvy hybridního pracovního modelu. Řada SMB vnímá potřebu zlepšit hned několik aspektů souvisejících se správou IT. Jako hlavní investiční prioritu pro příštích 12 měsíců uvedlo 46 % oslovených firem hned dvě oblasti – zlepšení infrastruktury kybernetické bezpečnosti a posun v efektivnějším využívání cloudových řešení. 44 % firem vnímá potřebu lepší vzdálené IT podpory a v těsném závěsu (40 %) zmiňovali odpovědní pracovníci nutnost vybavení zaměstnanců vhodnějšími zařízeními.
V samotné oblasti zabezpečení přisoudili IT odborníci z SMB sektoru téměř stejnou váhu zabezpečení sítě a zabezpečení zařízení, s nimiž vzdálení zaměstnanci pracují. To potvrzuje nutnost vnímání komplexní problematiky IT infrastruktury, od jádra sítě až po hardware v rukou zaměstnanců.
Důležitá mobilní zařízení
Průzkum také potvrdil důležitost mobilních zařízení, zejména pak notebooků. Ve srovnání s dobou před pandemií považuje rozhodnutí o jejich nákupu nyní 64 % IT manažerů SMB za důležitější. Téměř polovina firem věří, že správně zvolené notebooky mohou zlepšit produktivitu zaměstnanců i jejich spolupráci v novém pracovním prostředí, a to při zajištění vysoké úrovně bezpečnosti i spolehlivosti. Úplný nebo alespoň částečný upgrade zařízení považuje naprostá většina oslovených za nezbytný pro zajištění konkurenceschopnosti.
„Mezi nejdůležitější vlastnosti profesionálních notebooků pro hybridní práci patří nízká hmotnost, odolné provedení, bohatá konektivita, vestavěné bezpečnostní nástroje a optimální výkon zařízení. Tyto klíčové funkce umožňují zaměstnancům pracovat efektivně v různých podmínkách a na různých místech,“ dodává Plavšic.
Zdroj a foto: Dynabook
Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.