Máte doma staré diskety do počítače a nevíte co s nimi? Za pár dnů se budou hodit. V úterý 25. října 2022 přes jejich magnetický kotouč můžete pozorovat částečné zatmění Slunce.
Kouzlo starých disket
Možná i vám doma občas říkají, že se máte zbavit starých krámů, které už k ničemu nejsou. A možná stále doufáte, že některé věci se ještě někdy budou hodit.
Přiznávám (stejně jako před lety, kdy jsem vydávál na téma zatmění Slunce podobný článek), že staré 5,25″ nebo 3,5″ diskety se pro ukládání dat už nehodí. S USB flash disky, SSD disky a s paměťovými kartami se rychlostí zápisu ani kapacitou nemohou srovnat.
Proti jiným paměťovým médiím mají staré diskety i letos jednu neocenintelnou výhodu. Můžete přes jejich magnetický kotouč pozorovat zatmění Slunce. Rozhodně to není jediná možnost, jak zatmění Slunce sledovat, ale je jedna z mála, na kterou se často zapomíná…
Jak pozorovat zatmění Slunce
Zatmění Slunce je poměrně vzácný jev, takže nikoho nepřekvapí, že si tohle nebeské divadlo lidé nechtějí nechat ujít. Neměli by přitom zapomínat na ochranu zraku. V dávných dobách mé školní docházky (od roku 1970…) se pro sledování zatmění Slunce doporučovalo použít ochranné sklo ze svářečských brýlí, filmové políčko negativu z fotoaparátů, nouzově i svíčkou zakouřené běžné sklo (na „očouzenou“ část se pak nesmělo sahat, protože se rychle setřela).
Speciální brýle a svářečská skla
V současné době je možné koupit speciální brýle pro pozorování Slunce s papírovým obroučkami (dostupné na internetu za 69 – 300 Kč) nebo s plastovými obroučkami (o 200 – 300 Kč dražší), případně kulaté průhledové filtry pro teleskopy za 500 Kč a více. Dostupná jsou svářečská ochranná skla se stupňěm ochrany 13 a vyšším, která lze v obchodech pořídit za částku od 29 Kč.
ND filtry pro fotografy a fotoaparáty
Fotografové zřejmě budou rozhodovat o nákupu nějakého ND filtru (1000 vyšší), který lze v závislosti na průměru objektivu sehnat přibližně od 600 Kč, ale mohou překročit i 3 000 Kč. Pokud nebudete fotit, můžete se s tímto filtrem dívat přímo přiložením před oko.
A znovu ty diskety…
Staré 5,25″ diskety papírovým/plastovým obalem magnetický disk nijak nezakrývaly. Pokud máte nějakou z nich, prostě se přes disk podívejte na Slunce a uvidíte, zda je celé kulaté, nebo už je „trochu ukousnuté“ (právě v době zatmění, kdy jej částečně zakrývá měsíc…).
U novějších 3,5″ disket, jejichž disk je chráněn posuvným plechovým krytem, je třeba tento kryt odsunout prstem… Záleží na značce disket nebo na programech, které jsou na nich uloženy? Upřímně řečeno nevím. Tuhle informaci se mi nikde nepodařilo zjistit… Ale beru si s sebou značkové Sony a 3M. A neznačkové se starým ovladačem myši a antivirem… Zkusím přes ně sledovat zatmění okem a zkusím něco vyfotit mobilním telefonem…
Kdy bude zatmění Slunce
Podle informací serveru Astro.cz dojde k částečnému zatmění Slunce 25. října 2022. Zatmění se v ČR odehraje asi 25 stupňů vysoko nad jihovýchodem až jihem. Začíná vstupem Měsíce před sluneční disk v 11:12 SELČ a končí v 13:23 SELČ.
Maximum nastává ve 12:17 SELČ. Řada hvězdárem chystá pro návštěvníky speciální program. Měsíc ze Slunce „ukousne“ 40 – 46 procent. Zbývá doufat, že v době zatmění Slunce nebude na našem území velká oblačnost a bude se na co dívat… Na další částečné zatmění si v ČR budeme muset počkat do roku 2025. Do té doby diskety určitě nevyhodím…
Fotografie zatmění Slunce 25. 10. 2022
V době zatmění Slunce 25.10.2022 bylo na území ČR částečně oblačno, někde byla obloha zcela jasná, jinde se objevila oblačnost, která pozorování výrazně ovlivnila. V Jižních Čechách jsme s kolegou kolem 12:12 hodin fotili u rybníku Vítkov. Já jsem se vyzkoušel disketu a fotky jsou pořízeny mobilním telefonem, on měl na svém teleobjektivu ND filtr…
Zdroj a foto: IT Revue, Astro.cz, Foto: Roman Cabalka
Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.