Bez internetu ve vlaku vydrží jen čtvrtina cestujících. Podle průzkumu agentury Ipsos 76 % cestujících ve vlacích využívá internetové připojení pro různé aktivity, od práce po zábavu. Výpadky nebo útlum mobilního signálu jsou omezující pro více než polovinu respondentů.
Tuto problematiku řeší dopravci a dodavatelé technologií po celém světě. Společnost Huawei ve spolupráci s telekomunikačními partnery vyvinula pokročilé technologie zaměřené na zlepšení pokrytí a kvality 5G signálu ve vlacích, aby tak umožnila plynulý přenos dat a kvalitní hlasové služby po celou dobu cesty.
Proč to nejde bez výpadků?
Pohyb vlaků a konstrukční prvky železničních vozů způsobují utlumení nebo dokonce výpadky signálu, což omezuje přístup cestujících ke kontinuálnímu využití internetového připojení a telefonních služeb během jízdy. Zajištění spolehlivého datového a hlasového připojení ve vlacích představuje významnou technologickou výzvu.
V pohybujícím se vlaku, jehož konstrukce je blízká tzv. „Faradayově kleci“, je pokrytí signálem mnohem problematičtější, než je tomu v budovách nebo v otevřené krajině.
Nejdřív zábava, pak možná práce
Průzkum, zaměřený na situaci na železnici v ČR ukázal, že 76 % respondentů využívá při cestování vlakem datové připojení. Polovina respondentů používá internet především ke sledování filmů a k poslechu hudby a třetina cestujících připojení využívá ke čtení zpráv a 14 % k práci. Tato data poukazují na rostoucí potřebu spolehlivých a rychlých internetových služeb ve vlacích.
Průzkum (probíhal od 21. do 24. května 2024 na území ČR) také odhalil, že výpadky datových a hlasových služeb jsou běžné a pro mnoho uživatelů omezující, což zdůrazňuje důležitost modernizace síťové infrastruktury. Téměř 44 % cestujících hlásí, že jsou omezeni výpadky signálu.
„Vlaková doprava se stává stále oblíbenější pro obchodní i rekreační cesty, přičemž plynulé datové a hlasové připojení je nezbytné pro ty, kteří chtějí cestou pracovat nebo se bavit,“ říká Pavel Košek, ředitel komunikace Huawei. „Tyto potřeby dokážeme naplnit prostřednictvím pokročilých technologií, které zlepšují dostupnost a kvalitu 5G signálu ve vlacích. Díky inovacím v dynamickém přidělování výkonu a v anténních technologiích Huawei umožňuje cestujícím využívat vysokorychlostní internet bez přerušení, což vylepšuje zážitek z cestování a zvyšuje produktivitu.“
Technické výzvy při pokrytí vlaků 5G signálem
Při pokrytí vlaků 5G signálem řešíme několik specifických problémů. Huawei nabízí svá řešení pro tyto oblasti:
- Interference a útlum signálu: speciální materiály použité v konstrukci vozů mohou způsobovat větší útlum signálu 5G. Pro řešení těchto problémů je nutné inovativní rádiové a anténní řešení, které optimalizuje využití dostupného výkonu, a zároveň minimalizuje interferenci mezi veřejnými a dedikovanými sítěmi.
- Dynamické přidělení výkonu: Huawei zavádí řešení, které zahrnuje unikátní technologii antén a schéma přidělování rádiového výkonu, aby se zlepšilo pokrytí podél železničních tratí. Toto řešení umožňuje dynamicky přidělovat rádiový výkon anténám, které vysílají signál pouze ve směru jízdy vlaků.
- Inovace v technologii pasivních antén: Huawei využívá integrovanou anténu s designem skládaného pole, která umožňuje efektivní integraci dvou anténních polí do jediné antény, což zjednodušuje nasazení a zlepšuje efektivitu.
Jak zlepšit pokrytí
Průzkum jasně ukazuje, že jak pracovní, tak zábavní potřeby cestujících jsou stále více závislé na dostupnosti kvalitního internetového připojení. V reakci na rostoucí poptávku po stabilním spojení ve vlacích implementuje společnost Huawei technologie, které zlepšují stabilitu a kvalitu 5G signálu pro cestující.
Využívá speciálně navržené antény a unikátní schémata přidělování rádiového výkonu, které jsou optimalizované pro dynamické prostředí vlaků. Toto řešení umožňuje anténám zaměřit a udržet silnější signál ve směru pohybu vlaku, což vede ke zlepšení pokrytí bez zvyšování spotřeby energie.
Zdroj a foto: Huawei
Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.