Vadí vám hluk okolí? Dobře zvolená sluchátka jej odfiltrují. Díky nim se pak můžete v klidu soustředit na práci, sledovat videookonferenci nebo si pustit k práci takovou hudbu, která vám ji zpříjemní.
V otevřené kanceláři může být mnohdy obtížné napsat i jeden odstavec textu, pokud vnímáte v pozadí pracovní hovory nebo smích kolegů. Podobné je to při práci na home office, která se pro mnohé z nás stává vzhledem k probíhající pandemii novým standardem. Zde působí podobně například vzdálená výuka dětí nebo přítomnost dalších členů rodiny, ale také zvuky kutilské činnosti činorodých sousedů…
Mezi zřejmé výhody open office patří například snadná spolupráce, přátelské prostředí či vyšší motivace a energie. Studie Journal of Environmental Psychology z roku 2018 upozorňuje ale i na nevýhody spojené s rušivými zvuky.
Podle výsledků zaměstnance v otevřených kancelářích obtěžuje hluk, včetně konverzace spolupracovníků. To vede ke zvýšenému stresu a snížené schopnosti soustředěné práce. Stejná situace nastává během home office. Máte pocit, že se tento problém týká i vás?
Málokdo má možnost zvolit si jiné pracovní prostředí. Co však lze změnit, je způsob práce a návyky, které vám můžou pomoct uvedené problémy vyřešit. Co může být tedy klíčem k efektivnější práci i k tomu, abyste plynuleji přecházeli od jednoho úkolu k dalšímu? Zde je návod, jak vám mohou pomoci sluchátka s technologií aktivního potlačení okolních zvuků (ANC), jako jsou například Noise Canceling Headphones 700 nebo QuietComfort 45 od průkopníka této technologie Bose.
Dejte vědět okolí, že nechcete být rušeni
Začněte tím, že si sluchátka nasadíte hned po ránu – nasazená sluchátka „oznamují“ ostatním v otevřené kanceláři nebo na home office, že se chcete soustředit. Technologie potlačení okolních ruchů sluchátek detekuje a zároveň pomocí elektroniky aktivně eliminuje zvuky z vašeho okolí. Minimalizovat rozptylování působené okolím můžete navíc puštěním oblíbeného seznamu skladeb (pro co nejintenzivnější soustředění vyzkoušejte dobře známou hudbu bez vokálů).
Některým vyrušením se samozřejmě nevyhnete. Když vás přijde šéf požádat o váš názor, kolega potřebuje vyřešit rychlý dotaz nebo se děti během home přijdou zeptat, kdy bude svačina, je třeba reagovat. V podobných situacích nemusíte ani sundávat sluchátka z hlavy – stačí, když je přepnete do režimu „konverzace“. Jednoduchým přejetím prstem přes náušník přestane být aktivní potlačení okolních ruchů, pozastaví se přehrávání hudby a sluchátka naopak propustí pomocí elektroniky a vestavěných mikrofonů zvuk z okolí do uší (platí pro sluchátka Bose Headphones 700).
Potlačení okolního hluku
Díky tomu můžete vnímat vnější svět stejně, jako kdybyste sluchátka vůbec neměli. Když budete později potřebovat telefonovat, mikrofony zabudované do náušníků rozpoznají váš hlas od domácího či kancelářského hluku a ten, s kým budete mluvit, uslyší díky tomu váš hlas čistě, bez smíchu kolegů nebo dětí ve vedlejším pokoji. Podobné funkce zajistí také druhá uvedená sluchátka Bose QuietComfort 45, která jsou přímým nástupcem modelu, který celou kategorii ANC sluchátek proslavil. Pokud si vyberete ta správná bezdrátová Bluetooth sluchátka s potlačením okolí, můžete získat i během home office nebo práce v otevřené kanceláři klid pro soustředěnou práci.
Původní zpráva a foto: Bose
Tolik zaslaný materiál společnosti Bose…
Zbývá dodat pár zatajených, přesto důležitých údajů: Za Bose Noise Canceling Headphones 700 nebo QuietComfort 45 zaplatíte 8000 až 9000 Kč. Existují i jiná sluchátka konkurečních výrobců, o něco levnější, nebo také dražší.. U sluchátek této cenové relace byste neměli spoléhat jen na obrázek v eshopu, ale měli byste zajít někam do obchodu/předváděcího centra. Nasadit je na hlavu, sledovat jak zakrývají uši (zda se vejdou celé do náušníku, posoudit, zda netlačí na hlavě nebo nemají příliš pevné sevření). Se zapnutou funkcí odfiltrování vnějšího hluku pak zjistíte, jak se asi budou sluchátka chovat v kanceláři plné štěbetajících kolegů a kolegyň. Pokud najednou uslyšíte TICHO v přeplněném obchodě, pak si můžete být jisti, že kancelářský a domácí hluk dokážou odfiltrovat stejně dobře.
Podívejte se i na další zajímavé články na webu IT Revue v rubrikách Hardware, Software, Elektronika nebo Ostatní. IT Revue můžete sledovat i na Facebooku nebo Instagramu.